Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 1243-րդ հոդվածը սահմանում է պարտատիրոջ՝ պարտապանի մահվան դեպքում ժառանգության բացման օրվանից վեց ամսվա ընթացքում պահանջները ժառանգությունն ընդունած ժառանգին կամ կտակակատարին, իսկ նշված անձանց բացակայության դեպքում` ժառանգության բացման վայրի նոտարին ներկայացնելու իրավունքը:
Հատկանշական է, որ պարտատերերի կողմից պարտապանի ժառանգներին պահանջներ ներկայացնելու համար օրենքով սահմանված ժամկետի բաց թողնելը հարգելի համարելու կամ ժամկետը վերականգնելու իրավական հնարավորություն գործող օրենսդրությունը չի սահմանում:
Վկայակոչելով պարտապանի մահվան մասին օբյեկտիվորեն չտեղեկանալու և ըստ այդմ՝ օրենքով սահմանված վեցամսյա ժամկետը բաց թողնելու հավանականությունը՝ «Արարատբանկ» ՓԲԸ-ն և Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը ՀՀ Սահմանադրական դատարանում բարձրացրել էին ՀՀ սահմանադրության 60-րդ հոդվածին վերը նշված իրավակարգավորման հապատասխանության հարցը:
Դիմումատու բանկը, մասնավորապես, նշել էր, որ շատ դեպքերում ժառանգներն օգտվելով օրենսդրական բացից, պարտապանի մահվան փաստը պարտատերերից թաքցնել նպատակով, մինչև օրենքով սահմանված վեցամսյա ժամկետի ավարտը հանգուցյալի անունից կատարում են պարտքը մարելուն ուղղված կանոնավոր վճարումներ: Ըստ դիմումատուի, ժառանգներն այդ կերպ չեզոքացնում են պարտատերերի կողմից ժառանգատուի մահվան փաստի վերաբերյալ տեղեկանալու հավանականությունը, իսկ վեցամսյա ժամկետի ավարտից հետո, օգտվելով օրենքի բացից, հրաժարվում են պարտավորությունների մնացած մասի կատարումից:
Դիմողի կարծիքով պարտատերերի կողմից պարտապանի ժառանգներին պահանջներ ներկայացնելու համար օրենքով սահմանված ժամկետի բաց թողնելը հարգելի համարելու կամ ժամկետը վերականգնելու վերաբերյալ համապատասխան ընթացակարգերի բացակայությունը չի ապահովում պարտատերերի սեփականության իրավունքի իրականացումը և պաշտպանությունը:
Բանկի պնդմամբ՝ Օրենսգրքի 1243-րդ հոդվածն այնքանով, որքանով չի կարգավորում պարտատերերի կողմից պահանջներ ներկայացնելու համար բաց թողնված ժամկետը վերականգնելու հնարավորություն, հակասում է Սահմանադրության 28, 29 և 60-րդ հոդվածներին:
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանն իր հերթին խնդրի վերաբերյալ հայտնել էր այն դիրքորոշումը, համաձայն որի բոլոր այն դեպքերում, երբ գործում առկա չէ որևէ ապացույց, որը կհաստատի, որ պարտատերը տեղեկացված է եղել պարտապանի մահվան և, դրանով պայմանավորված՝ ժառանգության բացման վերաբերյալ, ապա Օրենսգրքի 1243-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վեցամսյա ժամկետի հաշվարկի սկիզբն անհրաժեշտ է համարել պարտատիրոջ կողմից ժառանգության բացման վերաբերյալ տեղեկանալու օրը:Սահմանադրական դատարանը բողոքի քննությամբ փաստել է, որ քաղաքացիական օրենսդրությունը ժառանգների վրա չի դնում պարտատերերին ժառանգության բացման մասին տեղյակ պահելու պարտավորություն։ Ժառանգը կարող է տարբեր օբյեկտիվ պատճառներով չիմանալ ժառանգատուի պարտքերի մասին, կամ կարող է իմանալ մահացած ժառանգատուի պարտքերի մասին, սակայն ինչ-ինչ պատճառներով չտեղեկացնել (այդ թվում՝ չարամիտ դիտավորություն ունենալով) ժառանգության բացման մասին:
Սահմանադրական դատարանը գտնում է, որ դիտարկվող «պարտապան-պարտատեր» իրավահարաբերություններում պարտապանի ժառանգների կողմից ժառանգությունն ընդունելու արդյունքում վնաս կրելու ռիսկը վերաբերում է պարտատերերին, ուստի վերջիններս՝ որպես շահագրգիռ անձինք, պետք է համապատասխան վարքագիծ դրսևորեն: Օրենքը չի արգելում պարտատիրոջը որոշակի պարբերականությամբ ինքնուրույն տեղեկանալու պարտապանի մասին, և վերջինիս կողմից պարտավորություն չկատարելը պետք է դրդի պարտատիրոջն ակտիվ գործողություններ կատարելուն, ընդ որում՝ պարտատերերի պահանջները կարող են ներկայացվել և բավարար միջոցների առկայության և սահմանված ժամկետը բաց չթողնելու պայմաններում հատուցվել ինչպես ժառանգների կողմից ժառանգությունն ընդունելու, այնպես էլ ժառանգությունը չընդունելու պարագայում, նույնիսկ ժառանգների բացակայության դեպքում պարտատերերը կարող են հավակնել իրենց հասանելիք պարտքերը ստանալուն:
Սահմանադրական դատարանը նաև ընդգծել է, որ ցանկացած վարկային կամ փոխառության պայմանագիր կնքելիս կողմերը համաձայնության են գալիս նաև այն հարցում, թե ինչ հաճախականությամբ պետք է կատարվի վարկի մարումը, և, որպես կանոն, սահմանվում է մարման որոշակի պարբերականություն: Եթե պայմանագրից բխող պարտականությունները ժամանակին չեն կատարվում, նույնիսկ մեկ անգամ, ապա վարկ կամ փոխառություն տրամադրող կազմակերպությունը պետք է միջոցներ ձեռնարկի պատճառներն իմանալու համար, քանի որ պատճառներից մեկը կարող է նաև լինել վարկառուի կամ փոխառուի մահը: Կողմերի միջև հաղորդակցման կարգը կարգավորվում է վարկային կամ փոխառության պայմանագրով, և առաջին հերթին վարկատուի կամ փոխատուի շահերից է բխում պայմանագրով այդ կարգը սահմանելը:
Եվ քանի որ վարկային պայմանագրերին առնչվող հարցերը գտնվում են Կենտրոնական բանկի իրավասության տիրույթում, վերջինս իր նորմատիվ իրավական ակտերով կարող է սահմանել կողմերի միջև հաղորդակցման այնպիսի կարգ կամ նվազագույն պահանջներ, որ վարկառուի կամ փոխառուի մահվան դեպքում ապահովվի վարկատուի կամ փոխատուի գույքային իրավունքների ժամանակին պատշաճ պաշտպանությունը:
Սահմանադրական դատարանը ընդգծել է, որ ելնելով Օրենսգրքի 437-րդ հոդվածով նախատեսված պայմանագրի ազատության սկզբունքից՝ վարկային կամ փոխառության պայմանագրի կողմերի միջև վերջիններիս համաձայնությամբ կարող են սահմանվել հաղորդակցության կարգին վերաբերող այնպիսի դրույթներ, որոնք ուղղված կլինեն վարկառուի կամ փոխառուի մահվան մասին ժամանակին տեղեկանալու, հետևաբար՝ ժամանակին վարկատուի կամ փոխատուի շահերի պաշտպանությանը:
Այսպիսով, Սահմանադրական դատարանn իր ՍԴՈ-1495 որոշմամբ եզրահանգել է, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 1243-րդ հոդվածը համապատասխանում է Սահմանադրությանը:

1243-я статья Гражданского Кодекса Республики Армении определяет требования кредитора в случае смерти должника в течение шести месяцев с даты открытия наследства наследнику или завещателю, получившему наследство, а в случае отсутствия указанных лиц право представить нотариусу место открытия наследства.
Следует отметить, что действующее законодательство не предоставляет кредиторам юридической возможности считать уважительной причиной несоблюдение установленного законом срока или его воссановление для предъявления требований к наследникам должника.
Ссылаясь на возможность не быть объективно информированным о смерти должника и, соответственно, пропустить установленный законом шестимесячный период, ЗАО "Араратбанк" и Суд первой инстанции города Еревана поднял вопрос о соответствии вышеупомянутого правового регулирования статье 60 Конституции РА в Конституционном суде РА.
Банк-заявитель, в частности, заявил, что во многих случаях наследники пользуясь законодательным упущением, для того чтобы скрыть факт смерти должника от кредиторов, до конца установленного законом шестимесячного периода выплачивают от имени умершего регулярные платежи для погашения долга. По словам заявителя, наследники таким образом нейтрализуют возможность информирования кредиторов о факте смерти наследника, и после истечения шестимесячного периода, воспользовавшись пробелом в законе, они отказываются выполнять остальную часть обязательств.
По мнению заявителя, отсутствие надлежащего порядка для кредиторов для соблюдения упущения установленного законом срока подачи требований наследниками должника или отсутствие надлежащего порядка для обеспечения срока не обеспечивает реализацию права собственности защиты кредиторов.
По утверждению Банка, статья 1243 Кодекса противоречит статьям 28, 29 и 60 Конституции, поскольку она не регулирует возможность возмещения пропущенного срока для предъявления требований кредиторами.По мнению заявителя, отсутствие надлежащего порядка для кредиторов для соблюдения упущения установленного законом срока подачи требований наследниками должника или отсутствие надлежащего порядка для обеспечения срока не обеспечивает реализацию права собственности защиты кредиторов.
По утверждению Банка, статья 1243 Кодекса противоречит статьям 28, 29 и 60 Конституции, поскольку она не регулирует возможность возмещения пропущенного срока для предъявления требований кредиторами.
Суд первой инстанции города Еревана, в свою очередь, изложил свою позицию по данному вопросу, согласно которой во всех случаях, когда в деле отсутствует какое-либо доказательство, подтверждающее, что кредитор был проинформирован о смерти должника в связи с открытием наследства, тогда начало исчисления шестимесячного периода, предусмотренного частью 1 статьи 1243 Кодекса, необходимо считается день уведомления кредитора об открытии наследства.
Конституционный суд рассмотрел жалобу и заявил, что гражданское законодательство не накладывает на наследников обязанность информировать кредиторов об открытии наследства. Наследник может не знать о долгах наследника по разным объективным причинам или он может знать о долгах умершего наследника, но по какой-то причине (в том числе со злым умыслом) не сообщать об открытии наследства.
Конституционный Суд считает, что в случае рассматриваемых отношений должник-кредитор риск причинения ущерба в результате принятия наследниками наследства должника несут кредиторы, поэтому последние, как заинтересованные стороны, должны вести себя соответствующим образом. Закон не запрещает кредитору с некоторой переодичностью самому информироваться о должнике, и неисполнение обязательств последнего должно побуждать кредитора на активные действия, причем требования кредиторов могут быть представлены как в случае наличия достаточных средств, так и в случае не пропущения установленного срока, которые должны быть компенсированы как в случае принятия наследства наследниками, так и в случае непринятия наследства, даже в отсутствие наследников кредиторы могут требовать получения своих долгов.А поскольку вопросы, связанные с договорами по кредитам, находятся в компетенции Центрального банка, последний своими нормативными правовыми актами может установить такой порядок или минимальные требования относительно общения сторон, которые в случае смерти заемщика обеспечат надлежащую защиту имущественных прав кредитора.
Конституционный суд подчеркнул, что исходя из принципа свободы договора в соответствии со статьей 437 Кодекса между сторонами договора кредита или займа, с их согласия, могут быть приняты такие положения относительно порядка общения, которые будут направлены на своевременное уведомление о смерти заемщика и, следовательно, на своевременную защиту интересов кредитора.
Таким образом, Конституционный Суд в своем решении СДО-1495 пришел к выводу, что статья 1243 Гражданского кодекса Республики Армения соответствует Конституции.